Nie wszystko złoto, co się świeci...

– o czym poucza baśń Słowik?

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Hans Christian Andersen

Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu poznanie baśni "Słowik" H. Ch. Andersena oraz rozwijanie umiejętności poszukiwania, gromadzenia i porządkowania wiadomości.

Podczas zajęć uczniowie biorą udział w zabawie w szyfrowanie, zapoznają się z treścią baśni "Słowik", uczestniczą w zabawie muzyczno - ruchowej oraz wykonują pracę plastyczną nawiązującą do tematu lekcji. 

Długość materiału: 1,5 strony A4.


Cele ogólne:



  • poznanie baśni Słowik H. Ch. Andersena;

  • rozwijanie umiejętności poszukiwania, gromadzenia i porządkowania wiadomości.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • odszyfrowuje hasła;

  • słucha śpiewu ptaków;

  • ogląda prezentację fotograficzną;

  • zna treść baśni Słowik;

  • opisuje wygląd postaci i nazywa cechy charakteru,

  • wyraża swoją opinię o postaciach z baśni,

  • przytacza znane przysłowia łączące się z treścią baśni;

  • współpracuje w zespole świetlicowym;

  • wykonuje pracę techniczną.


Metody pracy:



  • pogadanka;

  • pokaz;

  • praktyczne działanie.


Formy pracy:



  • grupowa;

  • zbiorowa;

  • jednostkowa.


Środki:



  • zadanie z szyfrem;

  • odgłosy ptaków;

  • komputer z dostępem do Internetu;

  • fotografie ptaków;

  • tekst baśni Słowik H.Ch. Andersena;

  • zabawka DigiBirds;

  • płyta ze skoczną muzyką;

  • odtwarzacz CD;

  • przysłowia o pieniądzach i złocie zapisane na paskach kartonu;

  • brązowy karton;

  • klej;

  • nożyczki;

  • kawałek sznurka;

  • dekoracyjne nożyczki;

  • sylwetka słowika do pokolorowania i wycięcia.


Przebieg zajęć

Część wstępna

Ptasi telefon – zabawa

Prowadzący dzieli dzieci na małe grupy. Każda grupa otrzymuje zaszyfrowaną nazwę lub dwie (w zależności od długości nazwy) śpiewającego ptaka. Szyfr umieszczony został w ptasim telefonie. Na tarczy telefonu zapisany został kod, którym można zaszyfrować każde słowo, na przykład „świetlica” miałaby szyfr: 90-444-399-555-444-21

Dwukrotne lub trzykrotne zapisanie tej samej cyfry oznacza, że jest ona druga lub trzecia w okienku tarczy.

Zaszyfrowane nazwy ptaków:

Skowronek 888-5577-088-77666-355
Słowik 888-677-0444-55
Kos 5577-888
Drozd 222-8877-000 222
Kopciuszek 5577-82444-999-888-000-333-555
Pierwiosnek...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Ewa Szczepanek
Hans Christian Andersen
Więcej na temat: Hans Christian Andersen
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: