Biblioterapia w pracy świetlicy szkolnej

Rodzaj: Zestawienia
Temat:  Biblioterapia i bajkoterapia

Biblioterapia i bajkoterapia w ostatnich latach zyskała bardzo dużą popularność w środowisku bibliotek szkolnych. Jej zalety i cechy idealnie sprawdzą się w warunkach świetlicy szkolnej.


Poniżej zapewniamy materiały w pigułce, które pozwolą pozyskać wiedzę umożliwiającą wykorzystanie biblioterapii w codzinnym życiu świetlicy: szkolenia, porady i scenariusze zajęć.


Biblioterapia polega na kształtowaniu postaw wśród dzieci, zachęca do pracy nad sobą i uczy reakcji na trudne sytuacje. Doskonale sprawdza się na zajęciach terapeutycznych, w pracy z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze. Jest też doskonałą formą wyciszenia po dniu pełnym hałasu, nauki i często stresu. 

Szkolenie

 1. Biblioterapia i bajkoterapia stymulatorem aktywności i rozwoju uczniów

  Na początku zachęcamy do obejrzenia nagrania szkolenia przeprowadzonego przez dr Wandę Matras-Mastalerz, wieloletnią prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego i propagatorkę biblioterapii znaną chyba każdemu, kto zainteresował się tym tematem. W szkoleniu na żywo wzięło udział 584 uczestników, którzy ocenili je na 5/5. Jeżeli chcesz wdrożyć się w zagadnienie biblioterapii, jest to najlepszy sposób. Szkolenie jest darmowe dla użytkowników serwisu i dostępne tutaj.

 2. Świetlica co książkami zachwyca – czyli książki i czytanie w świetlicy

  Polecamy również szkolenie Małgorzaty Swędrowskiej, która od wielu lat zajmuje się promowaniem czytelnictwa wśród dzieci i jest autorką książek poświęconych tej tematyce. Pracowała w świetlicy, więc zna jej specyfikę. Szkolenie jest poświęcone generalnie zagadnieniu czytania w świetlicy, ale również elementom biblioterapii. Uczestnicy ocenili je na 4,9/5. Również jest darmowe dla użytkowników serwisu i dostępne tutaj.

Poradniki

 1. Biblioterapia w pracy nauczyciela świetlicy

  Kompendium wiedzy w pigułce na temat biblioterapii z wyszczególnieniem podziału według różnych sposobów oddziaływań terapeutycznych. Dodatkowo artykuł zawiera spis publikacji poruszających różne rodzaje terapii, m.in. bajkoterapię, biblioterapię oraz arteterapię. Dostępny tutaj.

 2. Bajka w pracy z dziećmi

  Artykuł poświęcony biblioterapii ze szczególnym uwzględnieniem bajkoterapii, który przedstawia propozycje dotyczące formy prowadzenia zajęć oraz konkretny przykład zorganizowanej aktywności. Dostępny tutaj.

 3. Bajkoterapia

  Artykuł o bajkopterpii. Obszerne omówienie zagadnienia z uwzględnieniem rodzajów bajek oraz ich charakterystyki.
  Co mają na celu bajki terapeutyczne, psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne? Czym się charakteryzują? W jaki sposób wykorzystać je do pracy z dziećmi? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym artykule. Dostępny tutaj.

Scenariusze zajęć

 1. Pan Kocki – ukraińska bajka ludowa

  Scenariusz zajęć świetlicowych na podstawie ukraińskiej bajki ludowej. Podczas zajęć dzieci biorą udział w zabawach muzycznych, poznają historię pana Kockiego i rozmawiają na temat tekstu, wykonują pracę plastyczną w parach o "kociej" tematyce oraz uczestniczą w zabawie relaksacyjnej wcielając się w role kota i myszki. Dostępny tutaj.

 2. W świecie Czerwonego Kapturka

  Scenariusz zajęć świetlicowych mających na celu zachęcenie dzieci do czytania bajek oraz rozwijania ich zainteresowań i umiejętności pracy w grupie. Motywem przewodnim scenariusza jest bajka o Czerwonym Kapturku, w trakcie zajęć dzieci grają w grę planszową, uczestniczą w zabawie ruchowej, wykonują tematyczną pracę plastyczną i rozwiązują łamigłówkę. Dostępny tutaj.

 3. Lisica i żuraw – i inne bajki rosyjskie

  Scenariusz zajęć świetlicowych na podstawie rosyjskich bajek ludowych. Dzieci podczas lekcji poznają niektóre rosyjskie baśnie, rozwiązują zagadki i krzyżówkę, uczestniczą w zabawie ruchowej, dopasowują tytuły bajek do ilustracji oraz wykonują pracę plastyczną nawiązującą do tematyki zajęć. Dostępny tutaj.
0 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
40 zł do końca roku.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Zestawienia
Biblioterapia i bajkoterapia
Więcej na temat: Biblioterapia i bajkoterapia
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: