W świetlicowej pizzerii

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Odżywianie

Scenariusz zajęć rozwijających kompetencje kluczowe w świetlicy do przeprowadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, obchodzonego 9 lutego.

Umożliwia nauczycielowi przekazanie najważniejszych informacji dotyczących Włoch m. in. poprzez prezentację włoskich dzieł sztuki, zapoznaje dzieci z włoską kuchnią ze szczególnym uwzględnieniem pizzy oraz historii jej powstania, a także zachęca uczniów do wykonania indywidualnej pracy plastycznej związanej z tematyką zajęć.

Długość materiału: 2 strony A4.


Cele ogólne:



  • poznanie informacji dotyczących pizzy;

  • poznanie najważniejszych informacji o Włoszech;

  • rozwijanie umiejętności kulinarnych uczniów.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • wie, w jakiej części Europy znajdują się Włochy;

  • potrafi wymienić znane osoby pochodzące z Włoch: Leonardo da Vinci (wynalazca, malarz, konstruktor, autor obrazu Mona Lisa i Dama z gronostajem), polska królowa Bona Sforza (sprowadziła do Polski warzywa zwane włoszczyzną, np. kalafiory, karczochy, fasolkę szparagową, brokuły, szpinak, pory, selery);

  • zna podstawowe składniki do wykonania pizzy;

  • wie, skąd wzięła się popularność pizzy;

  • rozwija kreatywność;

  • potrafi przygotować pizzę według podanego przepisu;

  • rozwija zdolności manualne;

  • kształtuje umiejętność współpracy w grupie.


Formy pracy:



  • indywidualna;

  • grupowa.


Metody pracy:



  • słowne;

  • poglądowe;

  • praktycznego działania.


Środki:



  • mapa Europy;

  • wydruk porteru Leonarda da Vinci i Bony Sforzy;

  • wydruk reprodukcji obrazów Mona Lisa i Dama z gronostajem;

  • zdjęcie pizzy;

  • kalafior, por, seler bądź wydrukowane zdjęcia warzyw;

  • nożyczki;

  • klej;

  • ołówek;

  • przepis na pizzę;

  • papierowe talerzyki w kolorze brązowym/białym;

  • czerwona bibuła;

  • papier w kolorach: białym, zielonym (jasny i ciemny), żółtym, różowym, czarnym;

  • przyprawa suszone oregano;

  • karton formatu A3 (biały lub kolorowy);

  • mazaki, kredki;

  • ewentualnie dziurkacz ozdobny w kształcie dużego listka, kółko duże, średnie i małe;

  • ewentualnie brązowa kredka do pokolorowania talerzyka.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Nauczyciel wita grupę dzieci. Pokazuje im wydruki porterów oraz obrazów Mona Lisa i Dama z gronostajem, pokazuje warzywa: kalafior, seler i por (lub ich zdjęcia). Wskazuje na mapie „bucik”, czyli Półwysep Apeniński i prosi jednego z uczniów, by odczytał, nazwę państwa. Po przeczytaniu nazwy Włochy (Italia), nauczyciel krótko wyjaśnia, że z Włoch pochodził jeden z największych i najwybitniejszych malarzy i wynalazców w historii – Leonardo da Vinci, autor przedstawionych obrazów. Ze słonecznej Italii do Polski dotarły wiele lat temu znane nam dobrze warzywa. Przywiozła je Bona Sforza – żona polskiego króla Zygmunta Starego....

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Odżywianie
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Monika Bielerzewska
Odżywianie
Więcej na temat: Odżywianie
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: