W magicznym świecie teatru

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Teatr

Scenariusz zajęć świetlicowych, których celem jest lepsze poznanie teatru oraz zasad zachowania się w nim.

W ramach zajęć nauczyciel zapoznaje dzieci z tematem lekcji, opowiada o pracy aktora, tłumaczy rolę rekwizytów w teatrze, proponuje zabawę, podczas której dzieci mogą wyrażać swoje emocje i zachęca do wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem drewnianej chochli. 

Długość materiału: 2 strony A4.


Cele:


Poznawcze:



  • wzbogacanie wiadomości dotyczących teatru i poznanie informacji na temat jego funkcjonowania;

  • rozwijanie umiejętności rozpoznawania różnych stanów emocjonalnych i poprawne ich nazywanie;

  • rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia;

  • usprawnianie manualne podczas wykonywanych zadań plastyczno-technicznych.


Wychowawcze:



  • uświadomienie dzieciom zasad zachowania w teatrze i reguł tam panujących;

  • integracja grupy oraz rozwijanie umiejętności współdziałania, pracy zespołowej;

  • rozwijanie umiejętności społecznych i komunikacyjnych.


Opiekuńcze:



  • zaspokojenie potrzeby wspólnoty, aktywności i zabawy;

  • budowanie poczucia bezpieczeństwa i przyjaznej atmosfery w grupie;

  • tworzenie warunków do swobodnej komunikacji kontaktów interpersonalnych;

  • budowanie poczucia akceptacji i pozytywnych relacji między członkami grupy.


Metody pracy:



  • słowna (wypowiedzi dzieci);

  • oglądowa (pokaz ilustracji, masek teatralnych, rekwizytów);

  • czynna (realizacja zadań stawianych do wykonania).


Formy zajęć:



  • zbiorowa;

  • grupowa;

  • indywidualna.


Środki:



  • 3 obrazki przedstawiające środowisko teatralne;

  • 15 drewnianych łyżek;

  • zielona koperta;

  • 15 białych kopert z pociętymi obrazkami przedstawiającymi maskę teatralną;

  • przedmioty codziennego użytku, np.: pałka do ucierania ciasta, garnek, rakieta do badmintona;

  • kolorowa chusta, kleje, nożyczki, papier kolorowy, bibuła, taśma klejąca, kredki, pisaki itp.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Witam tych, którzy… – powitanie

Dzieci wraz z nauczycielem siedzą na dywanie w kręgu. Nauczyciel po kolei wypowiada zdania dotyczące zebranych. Na powitanie prowadzącego odpowiadają osoby, których one dotyczą, podnosząc prawą rękę do góry.

Witam tych, którzy:

  • dzisiaj się uśmiechają;
  • chcą się dobrze bawić;
  • lubią zupę pomidorową;
  • są dziś w świetlicy;
  • mają długie włosy;
  • noszą okulary;
  • lubią niespodzianki.

Niezwykłe miejsce niezwykłych zdarzeń, czyli poznajemy temat dzisiejszych zajęć

Nauczyciel wraz z dziećmi siedzi w kręgu. Tłumaczy im, że w sali jest ukryta zielona koperta z zagadką, której hasło będzie związane z...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.
6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Teatr
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autorzy:
Feliksa Piechota, Emilia Grzesiak
Teatr
Więcej na temat: Teatr
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: