Poznajemy powietrze

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Nauka w świetlicy

Scenariusz zajęć świetlicowych realizowanych w ramach innowacji „Centrum Nauki Kopernik w świetlicy”.

Zajęcia, podczas których dzieci na podstawie wylosowanych pytań, wykonują 9 zadań mających na celu rozbudzenie ich ciekawości otaczającym nas światem. 

Długość materiału: 2 strony A4.


Cele główne:



  • rozbudzanie zainteresowań dzieci otaczającym nas światem;

  • poznawanie niektórych właściwości powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji;

  • uświadomienie dzieciom faktu istnienia wokół nas powietrza jako składnika życia;

  • kształtowanie postaw badawczych oraz umiejętności wyciągania wniosków;

  • rozwijanie funkcji informacyjnej języka (wyjaśnianie, formułowanie wniosków) i ekspresyjnej (wytwarzanie pomysłów).


Cele operacyjne.
Wychowanek:



  • zna znaczenie powietrza dla życia na Ziemi;

  • rozbudza swoje zainteresowania przez doświadczenia;

  • wypowiada się całymi zdaniami, wyrażając swoje spostrzeżenia na temat właściwości powietrza;

  • wyciąga logiczne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń;

  • tworzy atrybuty określające powietrze; 

  • rozumie, że powietrze jest niezbędne do życia.


Metody pracy:



  • czynna;

  • słowna;

  • oglądowa.


Forma pracy:



  • grupowa;

  • indywidualna;

  • zbiorowa.


Środki:



  • butelka z wodą;

  • kubeczki;

  • słomki;

  • gumowe rękawiczki;

  • taśma klejąca;

  • gumka recepturka;

  • plaster;

  • litrowe butelki;

  • wachlarz duży;

  • wachlarzyki papierowe;

  • piórka;

  • pudełeczka po Kinder jajku;

  • kawa;

  • cytryna;

  • ocet;

  • balony;

  • torebki śniadaniowe;

  • szpilka;

  • flet;

  • harmonijka;

  • świeczki;

  • zapałki;

  • słoiki.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Prowadzący zaprasza dzieci do laboratorium.

– Kto z Was wie, co to jest laboratorium?
– A co będziemy badać? Posłuchajcie zagadki, która będzie odpowiedzią na to pytanie.

Jest wszędzie wokół nas, możemy to poczuć, ale nie możemy tego zobaczyć. (powietrze)

– Tak, powietrze. Będziemy dzisiaj przeprowadzać badania i odpowiadać na pytania dotyczące powietrza. Pytania i zadania ukryły się w kolejno oznaczonych pudełkach.

Część zasadnicza

Dzieci wybierają kolejne pudełka, wyjmują ich zawartość i odczytują treść pytania/zadania do badania.

  1. Czy ludzie potrzebują powietrza?

    Dzieci zatykają nos, zamykają usta i sprawdzają, jak długo...
Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.
6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Monika Radzikowska
Nauka w świetlicy
Więcej na temat: Nauka w świetlicy
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.
Jedyne wsparcie tylko dla wychowawców świetlic, prenumeruję od lat i poleciłam wielu koleżankom.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: