Las wita nas

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Lasy

Scenariusz zajęć świetlicowych, mających na celu zainteresowanie dzieci tematyką przyrody i sposobów jej ochrony.

Nauczyciel wykorzystując wiersz Wandy Chotomskiej, dyskusję, wspólne śpiewanie piosenki oraz pracę plastyczną wyrabia w uczniach postawę szacunku wobec flory i fauny leśnej.

Długość materiału: 2 strony A4.


Cele główne:



  • wyrabianie postawy szacunku wobec flory i fauny leśnej;

  • zainteresowanie tematyką przyrody i sposobów jej ochrony.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • wie, co to jest las i jak należy się w nim zachować;

  • rozumie znaczenie drzew w życiu człowieka;

  • zna typy lasów występujących w Polsce;

  • zna gatunki najpopularniejszych drzew występujących w lasach;

  • wymienia zwierzęta i owady mieszkające w lasach;

  • wymienia sposoby ochrony przyrody i zwierząt leśnych;

  • uważnie słucha czytanego wiersza i odpowiada na pytania dotyczące tekstu;

  • wykonuje pracę plastyczną zgodnie z instruktażem;

  • rozwija wyobraźnię;

  • korzysta przy pracy plastycznej z materiałów recyklingowych;

  • śpiewa piosenkę wraz z pokazywaniem;

  • zgodnie współpracuje w grupie.


Formy pracy:



  • indywidualna;

  • zbiorowa.


Metody pracy:



  • podająca;

  • poszukująca;

  • aktywizująca;

  • praktycznego działania.


Środki:



  • ilustracje przedstawiające lasy liściasty, iglasty i mieszany;

  • ilustracje drzew: dębu, brzozy, sosny, świerku, buku, olszy, topoli, grabu, klonu;

  • ilustracje przedstawiające warstwy lasu;

  • ilustracje przedstawiające zwierzęta leśne: sarnę, jelenia, dzika, lisa, borsuka, łosia, wilka, żubra, zająca, dzięcioła, jeża, sowy, niedźwiedzia (rejon górski), wiewiórkę;

  • ilustracje przedstawiające owady leśne: mrówkę, skorka, żuka leśnego, jelonka rogacza, chrabąszcza majowego;

  • tekst wiersza Wandy Chotomskiej Kornik i mól;

  • nagranie piosenki leśnej Las, las (https://youtu.be/IzMAh-zM9pA);

  • stare, niekompletne puzzle w dowolnym rozmiarze;

  • farby w kilku odcieniach zieleni;

  • pędzle;

  • kilka rolek po papierowych ręcznikach;

  • podkładki do malowania;

  • kolorowy karton w odcieniu niebieskim;

  • klej magiczny;

  • nożyczki;

  • komputer z rzutnikiem lub telewizor z dostępem do Internetu;

  • głośniki.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Nauczyciel wita grupę i przedstawia temat zajęć. Pokazując obwiednie ilustracje, nauczyciel pyta: Co to jest las? Jak należy, a jak nie należy zachowywać się w lesie? Jakie są rodzaje lasu? (rozmowa kierowana). Jakie gatunki drzew znają uczniowie? Wskazuje na odpowiednie ilustracje: dębu, brzozy, sosny, świerku, buku, olszy, topoli, grabu, klonu, omawiając kształt i wygląd liści/igieł/szyszek oraz cechy charakterystyczne danego gatunku.

Nauczyciel stawia problem: Po co nam las? Następuje burza mózgów. Pojawiające się odpowiedzi zapisuje na kartce lub tablicy. Później wspólnie z grupą wybiera najtrafniejsze (np. „produkuje”...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.

Galeria zdjęć

5 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Lasy
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Monika Bielerzewska
Lasy
Więcej na temat: Lasy
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Dobrze, że jako środowisko mamy swoje czasopismo, na które zawsze mogę liczyć, gdy potrzebuję pomysłów i wsparcia.
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.
Jestem bardzo zadowolona. Liczba pomysłów i scenariuszy jest ogromna. Zawsze korzystam z planów pracy.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: