Jak dziecko może zmienić świat?

Scenariusz zajęć świetlicowych

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Pomaganie

Scenariusz zajęć świetlicowych, które mają na celu rozbudzenie w dzieciach chęci niesienia pomocy oraz szukania rozwiązań trudnych sytuacji. Próba odpowiedzi na pytanie, czy dzieci mogą zmienić świat?

W ramach zajęć dzieci poznają opowiadanie Marty Barszczowskiej "Jak Kornelka postanowiła zmienić świat" i wykonują 6 zadań związanych z tekstem. 

Długość materiału: 2,5 strony A4.


Cele główne:



  • kształtowanie postaw prospołecznych;

  • uświadomienie znaczenia niesienia pomocy w życiu człowieka;

  • rozwijanie kreatywnego myślenia;

  • rozwijanie wrażliwości artystycznej poprzez tworzenie prostych schematów.


Cele szczegółowe:
Wychowanek:



  • podaje różne sposoby zakończenia historii;

  • wymienia formy pomocy innym ludziom w podanej sytuacji;

  • rozwiązuje zadania dotyczące opowiadania;

  • uzasadnia swoje odpowiedzi;

  • wyjaśnia znaczenie powiedzenia „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”,

  • tworzy rysunek na temat dobrych uczynków;

  • prezentuje pracę na forum grupy.


Metody pracy:



  • podające: opowiadanie, pogadanka, objaśnienie;

  • problemowe: gra dydaktyczna (burza mózgów, metoda symulacyjna), dyskusja dydaktyczna;

  • eksponujące: pokaz;

  • elementy escape roomu;

  • elementy story-line.


Formy pracy:



  • indywidualna;

  • grupowa;

  • zbiorowa.


Środki:



  • zadania do escape  roomu;

  • opowiadanie Marty Barszczowskiej Jak Kornelka postanowiła zmienić świat;

  • ziemniaki;

  • płaszcz przeciwdeszczowy i parasol;

  • ilustracje przedstawiające: chleb, kanapkę, pączka, piłkę, samochód, balon, kredę;

  • niebieski samochód;

  • koperta;

  • symbol strzałki;

  • kredki;

  • kartki A5;

  • skrytka z kluczem;

  • gadżety (np. odblaski, zakładki do książek) lub małe nagrody (np. zrobione własnoręcznie w postaci origami).


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Prowadzący przypomina dzieciom o zasadach, które powinny być przestrzegane podczas zajęć.

  • Podczas czytania treści zadania wszyscy wychowankowie siedzą na dywanie.
  • Zadania rozwiązują uczestnicy wyznaczeni przez nauczyciela.
  • Zagadki są schowane jedynie w sali w widocznych miejscach – nie trzeba otwierać szafek, przesuwać rzeczy itp.
  • Zadaniem dzieci jest odnalezienie klucza. Dzięki niemu będą mogły otworzyć skrytkę, w której ukryte są nagrody.

Część zasadnicza

Zapoznanie z Kornelką

Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie Jak Kornelka postanowiła zmienić świat.

„Dzisiaj poznacie Kornelkę. Jest to niezwykła dziewczynka, która,...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.
6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Pomaganie
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Marta Barszczowska
Pomaganie
Więcej na temat: Pomaganie
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Jedyne wsparcie tylko dla wychowawców świetlic, prenumeruję od lat i poleciłam wielu koleżankom.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: