Gdyńska legenda o rybakach

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Edukacja regionalna

Scenariusz zajęć świetlicowych poświęcony gdyńskiej legendzie o rybakach.

Podczas zajęć dzieci poznają treść legendy, położenie Gdyni, wykonują pracę plastyczną, a prosty eksperyment fizyczny pokazuje im różnicę między wodą słodką i słoną.

Długość materiału: 1 strona A4.


Cel główny:



  • zapoznanie z gdyńską legendą.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • odczytuje hasło;

  • poznaje legendę;

  • wskazuje i określa położenie miejscowości na mapie;

  • ogląda fotografie z Gdyni;

  • wyodrębnia postacie i zdarzenia występujące w legendzie;

  • wykonuje doświadczenie;

  • wykonuje pracę plastyczną.


Metody pracy:



  • słowna;

  • praktycznego działania.


Formy pracy:



  • indywidualna;

  • grupowa.


Środki:



  • tekst legendy;

  • mapa Polski;

  • rybki z literami;

  • pudełko;

  • słoiki;

  • jajko;

  • sól;

  • farby;

  • kredki;

  • pastele;

  • kolorowy papier;

  • piasek;

  • muszelki;

  • kawałki sieci rybackiej.


Przebieg zajęć

Cześć wstępna

Jakie miasto poznamy? – zabawa

Prowadzący wręcza dzieciom zestaw obrazków przedstawiających ryby. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich od najmniejszej do największej i odczytanie hasła.

HASŁO: Gdynia

Część zasadnicza

Zwiedzanie Gdyni – oglądanie fotografii

Nauczyciel zapoznaje dzieci z fotografiami przedstawiającymi współczesną Gdynię. Wszyscy starają się umiejscowić ją na mapie Polski.

Legenda o gdyńskich rybakach

Wychowawca zapoznaje uczestników zajęć z Legendą o gdyńskich rybakach. Następnie zadaje im pytania dotyczące tekstu:

  • W jakim miejscu rozgrywa się akcja legendy? (w Gdyni)
  • Jak miał na imię główny bohater? (Maciej)
  • Czym...
Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.
5 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
70 zł do końca roku szkolnego.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Małgorzata Namsołek
Edukacja regionalna
Więcej na temat: Edukacja regionalna
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.
Świetlicę prenumerujemy od początku i nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Świetne plany pracy i mnóstwo propozycji.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: