Dbajmy o pszczoły

Rodzaj: Scenariusze zajęć
Temat:  Owady

Scenariusz zajęć świetlicowych, w trakcie których dzieci zapoznają się z życiem pszczół.

Nauczyciel wykorzystując film, proste zabawy umysłowe, takie jak wykreślanka i grupowanie oraz poprzez wykonanie pracy plastycznej uczy dzieci dbania o otaczającą przyrodę.

Długość materiału: 2 strony A4.


Cele główne:



  • zapoznanie z życiem pszczół;

  • aktywne dbanie o przyrodę;

  • wdrażanie do postawy dbania o pszczoły i ich domy.


Cele szczegółowe.
Wychowanek:



  • wie, że występują pszczoły miodne i pszczoły, które zapylają kwiaty (np. samotnice);

  • wyjaśnia pojęcia: pszczoła królowa, robotnica, truteń;

  • potrafi opisać życie społeczne pszczół oraz organizację pracy w ulu;

  • opowiada, w jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty;

  • wie, dlaczego należy dbać o pszczoły;

  • wie, co to są ul i pasieka;

  • potrafi opowiedzieć o pracy pszczelarza;

  • aktywnie słucha filmu;

  • poprawnie wykonuje zadania interaktywne (np. puzzle, wykreślanka, memory, grupowanie wiadomości);

  • wykonuje pracę plastyczną według instrukcji.


Metody pracy:



  • słowna;

  • oglądowa;

  • praktycznego działania;

  • aktywizujące.


Formy pracy:



  • indywidualna;

  • zbiorowa.


Środki:



  • komputer z tablicą multimedialną i głośnikami;

  • film edukacyjny o pszczołach: https://youtu.be/VJZ0nlAvaJc;

  • wykreślanka interaktywna;

  • interaktywne puzzle;

  • interaktywne memory;

  • interaktywne grupowanie;

  • rolki po papierze toaletowym lub papierowym ręczniku;

  • przezroczyste koszulki na dokumenty;

  • farby plakatowe żółta i czarna;

  • małe, ruchome oczka;

  • druciki kreatywne czarne;

  • pędzle;

  • nożyczki;

  • klej magiczny;

  • tablica / duża kartka papieru.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Część wstępna

Na powitanie grupy nauczyciel zadaje zagadkę dotyczącą tematu zajęć:

Kto ma zawsze dużo pracy
nektar w łapkach nosi.
Bzyczy, gdy leci do ula.
O miód się nie prosi. (pszczoła) 

Następnie podaje temat zajęć i prezentuje uczniom film o życiu pszczół (https://youtu.be/VJZ0nlAvaJc).

Część główna

Po obejrzeniu filmu nauczyciel zadaje pytanie – dlaczego pszczoły są ważne dla Ziemi i człowieka? Podczas burzy mózgów zapisuje na tablicy odpowiedzi dzieci. Następnie wspólnie grupa ustala prawidłowe odpowiedzi: zapylają rośliny kwiatowe, przenosząc pyłek, zwiększają jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania rozwój i wzrost...

Materiał uzyskasz od razu po wykupieniu dostępu.
Pochodzi z fachowego czasopisma dla świetlic.
Pełny materiał uzyskasz po wykupieniu dostępu.
6 zł Dostęp do materiału
W koszyku
Pełny dostęp
do serwisu
Sprawdź
40 zł do końca roku.
1700 materiałów dla świetlic
Informacje
Temat:  Owady
Rodzaj: Scenariusze zajęć
Autor: Monika Bielerzewska
Owady
Więcej na temat: Owady
Pytania i odpowiedzi
{{row.question}}
{{row.answer}}
Opinie
Jedyne wsparcie tylko dla wychowawców świetlic, prenumeruję od lat i poleciłam wielu koleżankom.
Od lat niezastąpiona pomoc. Kopalnia pomysłów, z których zawsze można skorzystać.
Najbardziej cenię to, że wszystkie artykuły piszą nauczyciele świetlicy. Dzięki temu są przetestowane i używam ich bez większych zmian.

Opinie pochodzą z anonimowej ankiety czytelników czasopisma „Świetlica w Szkole”.

Jakość gwarantują redakcje: